Stół to jeden ze zdecydowanie najważniejszych elementów wyposażenia wnętrza. Przy nim spożywamy posiłki i odbywamy spotkania towarzyskie, a czasem nawet czytamy czy odpoczywamy przy kubku parującej kawy. Zastanawiasz się jaki stół do jadalni wybrać? W krótkim poradniku zebraliśmy najciekawsze propozycje.

Stoły owalne i okrągłe – połączenie tradycji z nowoczesnością

Stoły w kształcie owalu lub koła to doskonałe rozwiązanie w mniejszych pomieszczeniach, zwłaszcza gdy sięgniemy po niezwykle praktyczne i funkcjonalne modele rozsuwane. Taki stół do jadalni, poza wyjątkową estetyką, posiada również inny istotny atut. Jest on bowiem pozbawiony kantów i rogów, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla małych dzieci. Nic dziwnego, że popularność tego rodzaju rozwiązań nie maleje, pomimo upływu lat. Wprost przeciwnie, na rynku pojawia się coraz więcej modeli, wpisujących się w różnorodne gusta. Okrągły czy owalny stół do jadalni będzie cechował się wyjątkową uniwersalnością. Wpisze się on zarówno w styl retro czy klasyczny, jak i w bardziej nowoczesne koncepcje aranżacyjne, spełniając idealnie wymagania loftowej lub modernistycznej aranżacji.

Prostokąt czy kwadrat?

Wybór kształtu stołu do jadalni nie jest łatwym wyzwaniem. Oprócz modeli owalnych i okrągłych, na rynku dostępne są bowiem również stoły prostokątne i kwadratowe, cieszące się równie wysoką popularnością. Te z kolei cechuje znacznie większa funkcjonalność. Przy stole w kształcie prostokąta usiąść może więcej osób, prowadząc ze sobą swobodną konwersację. Nic dziwnego, że na takie modele stawiają większe rodziny, ale również i osoby, ceniące sobie spotkania w gronie znajomych i przyjaciół.

W tym kontekście warto wspomnieć o olbrzymim wachlarzu możliwości wyboru. Stół prostokątny rozkładany z metalowymi nogami, wpisującymi się w styl loftowy, praktyczny stół do jadalni, wykonany z płyty MDF czy ceramiczne stoły z fantazyjnymi nogami – łatwe w utrzymaniu czystości, a zarazem niezwykle estetyczne – to tylko niewielka część możliwości, jakie stoją przed osobami, chcącymi wyposażyć swoją jadalnię w praktyczne, a zarazem funkcjonalne rozwiązania.

Rozkładany czy nie?

To jedno z najważniejszych pytań, na które muszą odpowiedzieć sobie osoby, kupujące stół do jadalni. Stół rozkładany sprawdza się zwłaszcza w pomieszczeniach o małym metrażu, gdzie – po złożeniu – nie powinien stanowić większej przeszkody. Dzięki zastosowanym w nim mechanizmom, możemy z łatwością zmienić rozmiar mebla, dostosowując go do liczby osób, które mają zasiąść do posiłku. Taki rozkładany stół do jadalni to szansa na organizację rodzinnego obiadu czy spotkania w większym gronie znajomych. Wybierając go, warto jednak zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych kwestii. To m.in. kształt – prostokątny czy kwadratowy będzie bardziej praktyczny, zaś okrągły – dekoracyjny. Podejmując ostateczną decyzję, należy również rozważyć rozmiar mebla, by po rozłożeniu umożliwiał on jeszcze swobodne przemieszczanie się po jadalni. Wszystko to wpłynie z pewnością zarówno na komfort użytkowania, jak i estetykę wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − dwa =