Czy w czasach taniej i łatwo dostępnej muzyki cyfrowej wydawanie winyli ma jeszcze sens? Patrząc na wyniki sprzedaży – jak najbardziej tak, ponieważ popularność płyt winylowych stale rośnie i są one kupowane chętniej niż inne nośniki. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość wydanego krążka i postawić na sprawdzoną tłocznię.

Jakie normy musi spełniać materiał źródłowy?

Na płytę winylową potrzebny jest inny materiał niż na CD czy do streamingu. Mówiąc inaczej, master audio trzeba przygotować konkretnie pod winyl, w przeciwnym razie pojawią się problemy z utratą wysokich tonów, będzie niski poziom wyjściowy i zawężone stereo, wystąpi przesterowanie. Pliki do wytłoczenia winyli powinny być w formacie WAV/AIFF, z częstotliwością próbkowania 44,1 / 48 / 88,2 / 96 / 176,4 / 192 kHz i głębią 16/24/36 bitów. Jeśli pliki nie spełniają tych wytycznych, inżynierowie dźwięku XDiSC zajmą się masteringiem.

Na podstawie materiału źródłowego powstaje płyta-matka, dzięki której będzie można wytłoczyć cały nakład winyli. W XDiSC stosowane są dwie metody nacinania: Direct Metal Mastering (DMC) oraz Lacquer ACETATE. Obie gwarantują wysoką jakość dźwięku, a główna różnica między nimi to długość nagrania – DMM pomieści maksymalnie 25 min., na Acetacie zmieści się do 18 minut. Przed rozpoczęciem tłoczenia nakładu można zlecić wykonanie płyty testowej.

 

Jak wybrać właściwą tłocznię?

Produkcja płyty ma równie duże znaczenie dla efektu końcowego co jakość materiału źródłowego. Tłocznie pracują na różnych sprzętach i korzystają z różnych technologii, dlatego warto stawiać na firmy o dużym doświadczeniu, które korzystają z najnowocześniejszych rozwiązań i zapewniają kontrolę produkcji na każdym etapie. W XDiSC klient otrzymuje kompleksową usługę i może zlecić wytłoczenie nakładu dowolnej wielkości, a jeśli zwykła czarna płyta nie spełnia jego oczekiwań, wystarczy zamówić kolorowe winyle albo płyty z efektami specjalnymi. Nie bez znaczenia jest i grafika okładki, bo to właśnie ona jako pierwsza przykuwa uwagę kupujących.

Dobra tłocznia zapewnia także produkcję opakowań na płyty winylowe, konfekcję oraz transport. W cenie są również rozwiązania ekologiczne: produkcja opakowań z recyklingu, wykorzystywanie odpadów produkcyjnych, korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − piętnaście =